Kapara trnitá " 10 SEMEN v balení

Kapara trnitá " 10 SEMEN

Více informací


35 Kč

S806

Popis

Kapara trnitá (Capparis spinosa) původem ze Středomoří, je nízký, poléhavý často převislý trnitý keř. Rostlina má prutovité větve až 2 m dlouhé, listy rostou střídavě, jsou široce vejčité nebo téměř okrouhlé, 1 – 5 cm velké, modrozelené barvy. Keř nejvíce zaujme nádhernými, exotickými, velkými květy bílé barvy s velkým počtem dlouhých fialových tyčinek. Květy vyrůstají v úžlabí listů. Plodem jsou dužnaté bobule, které jsou švestkovitého tvaru až 7 cm dlouhé. Ještě nezralé plody lze použít na vaření a zralé k nakládání.

Kapara trnitá je známa hlavně svými poupaty, která jsou určená ke konzumaci, nakládají se do soli nebo solného nálevu s vinným octem. Používají se do salátů, k masu, do pikantních a studených omáček, k sýrům aj.

Kůra, listy a kořeny mají diuretické účinky a snižují účinky toxických látek (léků, drog, alkoholu aj.) v lidském organismu, hlavně na játra.

 

Nároky

Kapara trnitá je teplomilná rostlina, která má ráda slunné stanoviště. Vyžaduje dobře propustnou, zásaditou, lehčí, humózní, písčitou půdu. Je tolerantní k suchu. U nás se pěstuje jako balkonová rostlina, která potřebuje zazimování ve světlé místnosti o teplotě do 15°C nebo jako pokojová rostlina.

 

Výsev a klíčení

Kaparu trnitou pěstujeme buď ze semen, nebo pomocí řízků. Výsev v interiéru můžeme provádět v každém ročním období. Semena namočíme na 24 hodin do vlažné vody. Následuje výsev do propustného substrátu (např. rašelina, kokosové vlákno, perlit s pískem), který udržujeme lehce vlhký, při teplotě 25 - 30°C, cca 1 cm hluboko. Semena klíčí za 3 - 4 měsíce (někdy až do 9 měsíců), v závislosti na teplotě.Košík  

Žádné zboží

Celkem 0 Kč

K pokladně